2024. október 25., péntek

 

Integrált természettudományos tudás és szemlélet kialakítása

 

Az iskola kiemelt célja, hogy a tanulók számára lehetőséget biztosítson az integrált természettudományos tudás és szemlélet kialakításához. Ezért a harmadik évfolyam tanulói 2024 szeptemberétől a Debreceni Egyetemmel együttműködve szisztematikus fejlesztésben, kutatásban vesznek részt heti rendszerességgel.

A foglalkozások óraterveit az egyetem biztosítja, az egyetemmel való kapcsolattartást és az alkalmak megtartását Mártáné Koi Ágnes tanárnő végzi.

Az integrált természettudományos tudás birtokában a gyerekek magyarázatot és megoldást kapnak a hétköznapi élet problémáira, amelyek szintén integrált módon vannak jelen a természetben és környezetünkben. Az elvégzett kísérletek megalapozzák a későbbi komplex, alkalmazásképes természettudományos tudást, képességeket és készségeket.

Olyan módszerek alkalmazására kerül sor az órákon, amelyek elősegítik, hogy a tanulók egységben kezdjék érzékelni, észlelni és megérteni a természet tényezőit és az azok közötti összefüggéseket. A hétköznapi és a természettudományos magyarázatok a gyermekek nyelvén kerülnek megfogalmazásra, a szemléltetést részletes, a tanulók életkorának megfelelő magyarázat kíséri. 

 

Mártáné Koi Ágnes




2024. október 22., kedd

 

Tisztelet a Hősöknek!

 

„Meghasadt az égbolt, mert egy nép azt mondta, elég volt!”

Ez Márai Sándor idézet szolgált mottóul a 7. osztály és a felsős néptánccsoport ünnepi műsorának.

Az forradalom és szabadságharc eseményeiről, 1956 hőseiről iskolánkban október 22-én emlékeztünk meg. Az megemlékezés során versekkel, zenés betétekkel idéztük fel a forradalom napjait: a felkelés kitörésétől annak leveréséig és a szörnyű megtorlásig. 

Mártáné Koi Ágnes







2024. október 21., hétfő

 

Állatvédelmi témahét

 

            Az idei tanévben is csatlakozott iskolánk az Állatvédelmi Témahét programjához.

A témahét célja a gyerekek szemléletformálása, az etikus állattartásra, állatvédelemre nevelése volt.

Az állatok iránti empátia segíti a gyermekeket abban, hogy megtanuljanak tisztelettel és gondoskodással viselkedni más élőlények iránt. Ez az empatikus hozzáállás az emberi kapcsolatokat is erősíti. A rendszeres gondozás és védelem során a gyermekek megtanulnak felelősséget vállalni másokért és a környezetükért.

A projekt keretében a tanítási órákon nagy hangsúlyt fektettek a pedagógusok a tanulók ismereteinek bővítésére az állatvédelem témájában, valamint „Állati jó rajzok” címmel csodaszép rajzok is készültek, melyek az aulát díszítették.

Október 3-án Kisállatbörzét szerveztünk, ahol diákjaink saját kedvenceiket hozták el a suliba. Sün, mókus, nyuszi, kutya, papagájok, teknősök, halak, fürjek foglalták el a tornatermet, hogy a gyerekek megnézhessék, megsimogathassák őket.

Idén is csatlakoztunk a „TeAdományozz!” kihíváshoz. Október 17-én a kisvárdai Ugatlak Alapítvány képviseletében Dér Enikő látogatott el hozzánk Ottó nevű labradorjával. Tőle a felelős állattartásról és örökbefogadásról hallhattunk. Elkísérte őt Pelyvás Csaba kutyakiképző, aki Perla névre hallgató kutyája segítségével sok hasznos tudnivalót osztott meg házi kedvenceink nevelésével kapcsolatban. A gyerekek izgatottan vettek részt az interaktív előadáson.

A jól megszervezett és önzetlen adakozóknak köszönhetően mintegy 200 kg száraz táp és 50 kg konzerv gyűlt össze a menhely számára.

A visszajelzések alapján érdekes, színes, és ami ennél is fontosabb: hasznos napokat tudhatunk magunk mögött.

 

 




                                                   

 

Bodrog Tünde

2024. október 8., kedd

                                                               A vértanúk emlékezete

 

Voltak, vannak, s lesznek még,
akik sohase félnek.
Lehajtom fejemet,
a hősök emlékének.”

                          (Kormorán)

 

1849. október 6-án végezték ki Aradon a magyar szabadságharc tizenhárom honvéd főtisztjét, Pesten pedig Batthyány Lajos grófot, az első magyar felelős kormány miniszterelnökét.

A tragikus napot 2001-ben nyilvánították a magyar nemzet gyásznapjává.

Iskolánkban az 5. és a 6. osztály tanulóinak ünnepi műsorával idéztük fel a tragikus eseményeket.  Méltón megemlékeztünk a szabadságharcosokról, tisztelettel adóztunk emlékük előtt.




 

                                                                                                                             Kulcsár Istvánné

2024. október 4., péntek

 

Diákok a laborban

 

A Papi Általános Iskola és a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium Selye János Diáklaborhálózat együttműködő kapcsolata az elmúlt évben kezdődött. Tavaly a gyerekek négy alkalommal vettek részt a laboratóriumi munkában.

Az idei tanév első foglalkozására október 1-jén került sor, melynek témája a növényi szövetek mikroszkópos vizsgálata, megismerése volt. Tizenhat, hetedik és nyolcadikos diákokból álló csoport, nagy izgalommal, lelkesedéssel, odafigyeléssel végezte a kitűzött feladatokat. A mikroszkópot a gyerekek ügyesen, rutinszerűen használták, amely az általános iskolában elsajátított tudásnak, gyakorlásnak volt köszönhető. A feladatok között szerepelt bőrszöveti nyúzat készítése, bőrszöveti sejtek, gázcserenyílások megfigyelése. A gyerekek megismerkedtek a kaparékkészítéssel, megvizsgálták a muskátli mirigyszőreit, a szöszös ökörfarkkóró emeletes fedőszőreit, az ezüstfa pikkelyszőreit.

A foglalkozás feladatait a pedagógus kiemelkedő szaktudással, de mégis a korosztálynak megfelelő előadásban közvetítette, amely a diákokat magával ragadta a másfél órás gyakorlat alatt.







Mártáné Koi Ágnes